Magyarország Orbánja a Szovjetunióhoz hasonlította az EU-t címmel közölt cikket a magyar kormányfő ünnepi beszédéről a Financial Times. A cikkíró szerint Orbán Viktor csütörtökön, támogatóinak több tízezres gyűlésén elmondta, hogy ő nem fog meghajolni az EU nyomásának és az európai bürokratákat a szovjet apparatcsikokhoz hasonlította. Megemlékezve az 1848-as szabadságharcról, Orbán Viktor elmondta, hogy országa ugyanazt a csatát vívja a szabadságért. „Magyarország nem lesz gyarmat!” – üvöltötte az éljenző tömegnek a kormányfő a cikkíró szerint. A szerző kitért arra, hogy a beszéd csupán két nappal a José Manuel Barrosónak írt levél után keletkezett. A kormányfő levelében a Bizottság elnökének közbenjárását kérte a tárgyalások megindítása érdekében. A cikkíró szerint a csípős beszéd azt sugallja, hogy Orbán Viktor nincs Brüsszellel egyezkedő kedvében. Orbán Viktor az írás szerzője szerint kibővítette érvelését, amely szerint Magyarország egy nemzetközi összeesküvés áldozata. A cikk végezetül kitért arra, hogy Barroso szóvivője visszautasította Orbán megjegyzéseinek kommentálását. „A tény, hogy elmondhatja ezeket a dolgokat, és nem csukják börtönbe, mutatja a különbséget az EU és a Szovjetunió közt” - jegyezte meg egy uniós tisztviselő.
Magyarországnak tanácsot adni olyan, mint a szélbe köpni. Így mondta az OECD egyik igazgatója, amikor bemutatta a Magyarországgal kapcsolatos felmérést - írta egy másik, szerkesztőségi cikkében a Financial Times. Orbán Viktor a populista miniszterelnök kiszámíthatatlan lépések sorozatát követte el, amelyek megbéklyózták a növekedést és a foglalkoztatottságot – idézi alapot a Médianéző. A cikk kitér kisebb lépésekre is,amelyek a gazdaságra nehezedtek, majd megjegyzi, hogy a hároméves politika nem hozott nagyobb termékenységi arányt. Az írás másik hibaként említette a tankötelezettség 16 évre történt leszállítását. Kiemeli: a legtöbb munkás alulképzett, így a helyes válasz az iskolai végzettség növelése lett volna, nem pedig még több fiatal kidobása a pangó munkaerőpiacra. A cikk megemlítette a Transparency International korrupcióval kapcsolatos jelentését, valamint kitért a pénzügyminiszterek Magyarország megbüntetésével kapcsolatos döntésére is. Megemlítette, hogy a Velencei Bizottság nemsokára várhatóan elítéli a bíróságok és az egyházak feletti kormányzati ellenőrzést.
A FT szerint Orbán Viktor talán azt hiszi, hogy elintézheti egy vállrándítással a gazdasággal kapcsolatos tanácsokat, ám Magyarországnak nagyon szüksége van az IMF hitelre. Mindeddig azonban Budapest kevés hajlandóságot mutatott arra, hogy fenntartható úton kezelje az adósságterhet a cikkíró szerint. Alap rámutat: a bíróságokkal és a jegybankokkal kapcsolatos szabálytalanságok erodálták a bizalmat és mindaddig nem adnak hitelt, amíg a kormányzat mellébeszél ezekkel a kérdésekkel kapcsolatban.